Organizačné zložky
Špeciálna základná škola
Škola zabezpečuje komplexnú starostlivosť:
- výchovno-vzdelávaciu,
- diagnostickú,
- preventívnu,
- poradenskú.
Poskytujeme výchovu a vzdelávanie pre žiakov s ľahkým mentálnym postihnutím (variant A), so stredným mentálnym postihnutým (variant B), s ťažkým mentálnym postihnutím (variant C) a pre viacnásobne postihnutých žiakov. Vzdelávanie si vyžaduje individuálny prístup, špecifické metódy a formy. Obsah vzdelávania je pre každé dieťa iný a závisí od druhu postihnutia. Jeho zložkami je stimulácia zmyslov, muzikoterapia, rozvoj jemnej a hrubej motoriky, rozumová výchova, orientácia v priestore a čase a rozvoj reči a slovnej zásoby. Veľký dôraz sa kladie na stránku rozumovú, zmyslovú, emocionálnu, vôľovú. Žiaci využívajú aj špeciálne učebne, a to rozcvičovňu, počítačovú učebňu, cvičnú kuchynku, dielňu na šitie, dielňu na kov a logopedickú učebňu. Majú možnosť pracovať v internetovom, počítačovom, literárnom, speváckom, dramatickom, novinárskom, turistickom, spoločenskovednom a výtvarnom krúžku a krúžku šikovných rúk, rozvoja jemnej motoriky, aerobiku a jogy. Výsledky z tejto činnosti žiaci prezentujú na súťažiach, programoch pre rodičov a verejnosť, spomienkových slávnostiach a na oslavách výročí.
Žiaci dochádzajú do školy zo Sabinova a blízkeho okolia (Ražňany, Pečovská Nová Ves, Jarovnice, Rožkovany a z iných okolitých obcí).
Odborné učilište
Je určené pre žiakov s mentálnym postihnutím, ktorí ukončili vzdelávanie v ŠZŠ a ako integrovaní v ZŠ. Úlohou OU je poskytnúť postihnutému jedincovi, takú sumu vedomostí, zručností a návykov vo zvolenom učebnom odbore, ktorá im zabezpečí úspešnú integráciu do spoločnosti.
Cieľom vzdelávania je pripraviť absolventov tak, aby boli schopní uplatniť sa vo svojich povolaniach so všeobecnovzdelávacím základom, odbornými teoretickými a praktickými zručnosťami aplikovateľnými v praxi s prirodzenou profesionálnou hrdosťou.
Absolventi získajú:
- schopnosť komunikovať na požadovanej úrovni, riešiť problémové úlohy a pracovať v skupine
- aktívne sa zapájať do spoločnosti a svoje vedomosti a zručnosti priebežne aktualizovať
- budú schopní prijímať zodpovednosť za vlastnú prácu
- získajú základy zručností pri práci s osobným počítačom a internetom
- naučia sa efektívne využívať informačné a komunikačné technológie pre svoj osobný rast a výkonnosť v práci
Praktická škola
Praktická škola vychováva a vzdeláva žiakov zo špeciálnych základných škôl, špeciálnych tried základných škôl, a integrovaných žiakov zo základných škôl, ktorí boli vzdelávaní podľa variantu B alebo C, alebo menej zručných žiakov vzdelávaných podľa variantu A. Zakončením štúdia absolventi získajú vysvedčenie o absolvovaní praktickej školy.
Praktická škola žiakom poskytuje možnost fyzicky a psychicky dospieť tak, aby mohli čo najsamostatnejšie žit v domácom prostredí alebo v chránenom bývaní a pracovať v chránenom pracovisku. Cieľom praktickej školy je pripraviť žiakov na život v rodine, na sebaobsluhu, na rôzne jednoduché praktické práce, vrátane prác v domácnosti, zacvičiť ich v prácach profilujúceho voliteľného predmetu a na vykonanie jednoduchých pracovných činností spravidla pod dohľadom inej osoby.
Vzdelávací program umožňuje absolventom praktickej školy získať vedomosti, zručnosti a postoje na výkon jednoduchých, nenáročných a ľahko ovládateľných sebaobslužných procesov. Úspešným absolvovaním posledného ročníka praktickej školy môže žiak získať nižšie stredné odborné vzdelanie.
Vzdelávanie si vyžaduje individuálny prístup, špecifické metódy a formy. Obsah vzdelávania je pre každé dieťa iný a závisí od druhu postihnutia. Jeho zložkami je stimulácia zmyslov, muzikoterapia, rozvoj jemnej a hrubej motoriky, rozumová výchova, orientácia v priestore a čase a rozvoj reči a slovnej zásoby. Veľký dôraz sa kladie na stránku rozumovú, zmyslovú, emocionálnu, vôľovú. Žiaci dochádzajú do školy zo Sabinova a blízkeho okolia (Orkucany, Pečovská Nová Ves, Jarovnice, Ostrovany, Rožkovany a z iných okolitých obcí).
Školský klub detí
Poslaním školského klubu detí je umožniť deťom rozvíjať ich osobnostný potenciál, záujmy a vzdelávacie potreby v podporujúcom prostredí uplatňujúcom požiadavky na výchovu mimo vyučovania a výchovu vo voľnom čase, prostredníctvom princípov neformálneho vzdelávania.
· Výchovno-vzdelávacia činnosť klubu detí je zameraná na uspokojenie záujmov žiakov v čase mimo vyučovania a na ich prípravu na vyučovanie. Počas školského roku prevažujú a v období školských prázdnin sa uskutočňujú výlučne činnosti oddychového, rekreačného a záujmového charakteru.
· Príprava žiakov na vyučovanie a činnosti oddychového a rekreačného charakteru sa uskutočňujú v oddeleniach klubu detí, záujmová činnosť žiakov sa uskutočňuje spravidla v záujmových útvaroch klubu detí, ale môže sa uskutočňovať aj v záujmových útvaroch školy.
· Klub detí svoju činnosť organizuje tak, aby sa žiakom umožnila účasť aj na ďalších formách záujmovej činnosti.
· Výchovno-vzdelávaciu činnosť klubu detí vykonáva vychovávateľ. Vychovávateľ klubu detí je spravidla aj vedúcim záujmového útvaru klubu detí. Vedúcim záujmového útvaru môže byť aj učiteľ.